۹ نشانه از اینکه در رابطه عاطفی درست هستیم

۹ نشانه از اینکه در رابطه عاطفی درست هستیم

امروزه دغدغه اصلی بسیاری از مردم روی زمین، داشتن رابطه عاطفی سالم و ماندگار است. نیاز عاطفی یکی از نیازهای مهم و اصیل انسان است، به طوری که چشم پوشی کردن از آن حقیقتاَ سخت یا غیرممکن است. در دنیای امروز به دلیل پیچیدگی ها و سختی های بسیاری که زندگی مدرن برای بشر فراهم آورده، بسیاری از افراد تصمیم به سرکوب برخی از نیازهای غریزی خود مانند بچه دار شدن کرده اند ولی عشق و ارتباط عاطفی چیزی نیست که قابل سرکوب باشد. بشر در هر صورت، هر اتفاقی هم که بیفتد، هر چقدر هم که سبک زندگی تغییر کند، به آن نیاز داشته و خواهد داشت. یک ارتباط درست علاوه بر ایجاد امنیت عاطفی، سلامت روحی- روانی افراد را نیز تضمین می کند، به آنها انگیزه، قدرت تغییر و حرکت بیشتر در زندگی داده و آرامش لازم را برای آنها تامین می نماید.

 

اما راههای تشخیص اینکه در رابطه درست و سالم هستیم کدامند؟ چگونه مطمئن باشیم که با فرد مناسب خود بسر می بریم؟

 

باید آگاه باشیم که هر رابطه ای فراز و نشیب های خودش را دارد و بطور طبیعی هیچ رابطه ای خالی از مشکل نیست. زیرا که هر فرد جدا از تفاوت های ژنتیکی، در خانواده و محیطی متفاوت پرورش یافته و ایدئولوژی و دنیای ذهنی افراد، حتی فرزندان یک خانواده بسیار از هم متفاوتند. در نتیجه اختلاف نظر امری حتمی ست. اما نشانه هایی وجود دارند که با کمک آنها می توانید رابطه خود را بصورت کلی و از پایه ارزیابی کنید. اگر همه یا بیشتر این موارد در رابطه شما وجود دارد، مطمئن باشید که پایه های آن محکم است و مشکلات و ناراحتی هایی که پیش می آیند زودگذر و سطحی اند.

قابل ذکر است که وجود این موارد در هر رابطه نسبی ست و میزان آن برای هر شخص می تواند با دیگری متفاوت باشد.

۱- عشق.  عشق و محبت پایه اصلی هر رابطه ست و بدون آن رابطه هیچ معنایی ندارد. در یک رابطه مناسب، عشق کلید مشکل گشای غالب مشکلات است. همچنین تضمین کننده تداوم  رابطه و رضایت از آن است.

۲- آرامش.  آرامش یکی از اساسی ترین نیازهای هر فرد می باشد که در یک رابطه درست حاصل می شود. در این رابطه آرامشی که احساس می کنید بیشتر از آن چیزی ست که قبل از آن حس می کردید.

۳– شادی.  شادی لازمه تداوم هر رابطه ای ست و یکی از مهمترین دلایل شکل گیری هر رابطه می باشد. آیا از بودن در این رابطه شاد هستید؟ آیا از انجام فعالیت های مشترک باهم لذت می برید؟ آیا اکنون شادتر هستید یا قبل از رابطه؟

۴- آزادی.  یکی دیگر از مهمترین عوامل رضایت از یک رابطه میزان آزادی ایست که هر فرد در آن احساس می کند و می تواند خودش باشد. این کلمه به معنای بی تعهدی نیست بلکه حفظ حریم واقعاَ شخصی یکدیگر است. در واقع این آزادی نتیجه اعتماد راستینی ست که دو نفر بهم دارند و احترام به حق طبیعی ای ست که هر انسان در زندگی خویش دارد.

 

 

“آزادی بی تعهدی نیست، آزادی توانایی انتخاب و تعهد به آن انتخاب است.”  پائولو کوئلیو

 

۵- اعتماد.  رابطه ای که بر پایه اعتماد نباشد هیچ گاه به سرانجام نمی رسد. نگرانی ها و قضاوت های ذهنی ناشی از بی اعتمادی در یک رابطه درست به حداقل می رسند و در نتیجه رضایت و آرامش بیشتری حاصل می شود.

۶- احساس رشد و بهتر شدن. از قدیم گفته اند یک رابطه همان طور که می تواند دو نفر را به اوج برساند، می تواند آنها را به حضیض بکشاند. در یک رابطه خوب، هر دونفر انگیزه تلاش کردن می یابند و با تشویق و کمک یکدیگر مراتب رشد را در کنار هم می پیمایند. این رشد می تواند کاری و اجتماعی باشد یا درونی و شخصیتی.

۷– دریافت کمک و همراهی.  در یک رابطه مناسب، هنگام مواجهه با مشکلات و تصمیم گیری ها، فرد احساس تنهایی نمی کند و می تواند روی کمک و همراهی خالصانه شریک عاطفی اش حساب کند.

۸- صبوری و از خود گذشتگی.  شاید این مفاهیم به دلیل رواج خودخواهی  در عصر امروز، کمی فانتزی و دور از ذهن بنظر برسند. اما در یک رابطه درست، این صفات حقیقتاَ درون انسان تقویت می شود بطوری که بدون آنها تداوم رابطه به خطر می افتد.

۹- رضایت و احساس خوب داشتن.  این در واقع نتیجه قطعی یک رابطه درست و سالم برای هر فرد می باشد و آشکارترین نشانه تشخیص آن است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *