تعریف جالب از روابط عمومی در یک کسب و کار و یا سازمان

تعریف جالب از روابط عمومی در یک کسب و کار و یا سازمان

تعریف جالب از روابط عمومی در یک کسب و کار و یا سازمان ما در سایت روابط عمومی تصمیم گرفتیم که قسمت و بخش اختصاصی مربوط به روابط عمومی در کسب و کار و نقش آن در بهبود تجربه مشتری بپردازیم ، ضمن اینکه در خصوص نحوه ارتباطات و مهارتهای ارتباطی مدیران، کارمندان در شرکت، سازمان و کسب و کار صحبت خواهیم کرد.

 

بررسی نقش روابط عمومی در توسعه اعتماد عمومی

ما در عصری زندگی می کنیم که تکنولوژی و فناوری های ارتباطی روز به روز در حال تغییر به سوی رشد و ارتقاست. بر همین اساس این تفکر کاملا غیرحرفه ای است که تصور کنیم با قرارندادن اطلاعات صحیح در اختیار مخاطب و کاربران می توانیم سازمان را از بسیاری از مشکلات مصون بداریم. باید بپذیریم که در عصر کنونی با مخاطب آگاه که برای دریافت اطلاعات موردنیاز خود هزار و یک راه پیش روی خود دارد، مواجه هستیم. چه بسا با ارائه اطلاعات صحیح به مخاطبان زمینه برای حل بسیاری از مشکلات فراهم می شود.

 

مدیران باهوش روابط عمومی، مدیرانی موثر برای ارتباطات بحران

جهان بر پایه ارتباطات استوار است و ایجاد و گسترش شبکه های ارتباطی به یکی از نیازهای بقای حیات جهان تبدیل شده است. اما آنچه که بیش از گسترش ارتباطات اهمیت دارد، مدیریت درست این فرایند است. شناخت محیط اطراف، شناخت خویشتن، انتظارات و سازگاری خود با محیط، کنترل هیجانات و تصمیم گیری در شرایط اضطرار، در مدیریت ارتباطات موثر است.

 

به یک خانم با “روابط عمومی بالا” نیازمندیم!

تبلیغات و بازاریابی از عناصر بسیار موثر در پیشرفت کسب و کار است و نادیده گرفتن این اصل مهم در مدیریت کسب و کار نتیجه ای جز شکست و عدم تحقق اهداف کارفرمایان در پی نخواهد داشت. شیوه های تبلیغات نیز براساس بازار هدف هر کسب و کار، متفاوت است.

 پیشنهاد میکم این مقاله را هم از دست ندهید: مهارت ارتباطی چیست؟چطور مهارت های ارتباطی را افزایش دهیم؟

روابط عمومی در ایران بیشتر راه‌حل‌گرا شده است تا مسأله‌گرا

مشکل روابط عمومی در ایران این است که بیشتر راه‌حل‌گرا شده است تا مسأله‌گرا، از این رو عمدتاً مسأله را به گونه‌ای تعریف می‌کند که به راه‌حل بخورد و بر این اساس در بورکراسی و عقلانیت ابزاری گرفتار می‌شود. راه این است که به «عقلانیت ارتباطی» به گفته هابرماس رو کند و به دید «سیستمی» توجه نماید. جدا جدا ندیدن و در فراسو دیدن مقوله‌های ارتباطی بر دید محدود تحلیلی که کم دامنه و مبتنی بر تضاد است، ارجحیت دارد.

این نوع نگاه ارتباطی (تعاملی و متکی بر آینده مست‌تر در وضع موجود و به عبارتی دیگر (Interactiy) به جای (Reactive) است که به مسائل کنونی از زاویه گذشته می‌نگرد. در این روند است که می‌تواند آینده‌نگر و Preactive هم بشود. فهم جدید از روابط عمومی فهمی، مسأله بنیاد است که شناختن لوازم و سازوکارهای انجام آن به منزله جستجو زیر چراغ است، نه در تاریکی و در این جستجو، ‌ «زمینه» به عنوان سرمایه به کار می‌آ‌ید، اگر اعتماد در آن باشد چه بهتر و اگر نباشد باید کسب شود، مهم آن است که روابط عمومی حامل بی‌ «اعتمادی‌ها» ‌ نباشد و تا آن‌جا که می‌تواند از صورت‌ها و سیرت‌های بی‌اعتمادانه رنگ نگیرد. با این نگاه باید گفت نگرش به روابط عمومی و سازماندهی آن نیازمند یک چرخش پارادایمی از موقعیت یک نهاد رسمی، بورکراتیک به سوی یک نهاد گفت‌وگویی و غیررسمی است، یعنی: «چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید».

دکتر هادی خانیکی
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی

نشریه تحقیقات روابط عمومی- سال پانزدهم، شماره ۸۱، آبان و آذر ۹۳

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *