چگونه با کم حرفی و کم رویی مقابله کنیم؟

چگونه با کم حرفی و کم رویی مقابله کنیم؟

چگونه با کم حرفی و کم رویی مقابله کنیم؟ کم حرفی شایع‌ ترین علامت در افراد خجالتی و کم‌رو است.
حاصل این کم صحبتی ها؛ ارتباط نگرفتن با اطرافیان، ترس از صحبت در جمع و کم کم انزوا و گوشه گیری، خجالتی بار آمدن و … است که نتیجه آن چیزی جز این نیست که فرد مذکور:

نسبت به دیگران کمتر حرف میزند و دایره واژگان بسیار ضعیف و محدودی پیدا میکند.

بدرستی نمیتواند از دست‌ها، میمیک صورت و بطور کلی از #زبان_بدن خود برای انتقال هرچه بیشتر مقصودش استفاده کند.

دیده شده در بدترین حالت که صورت، چشم ها و لب‌هایش را با دست‌ یا دستها میپوشاند و حتی در مواقعی که دچار استرس بالا میشود ناخن دستش را میجود.
و …

کمرویی و خحالتی بودن تاثیرات زیادی بر زندگی ما می‌گذارد که حتما شما هم واقف هستید و فقط برای مرور چند مرور کوتاه را یادآوری می‌کنیم:

احتمالا شغل‌هایی را دوست دارید که کمترین ارتباط را با مردم دارند.
در حقیقت خجالتی بودن باعث می‌شود خودتان را در ذهن دیگران، فردی عجیب، بی‌عاطفه، سرد یا کناره‌گیر نشان دهید!
راهبرد متداول شما برای مقابله با این مشکل در زندگی، همانا فرار است! نرفتن به موقعیت‌های اجتماعی باعث می‌شود که زندگی شما همیشه همان روال سابق را طی کند و با گذشت زمان هیچ‌چیزی برای شما تغییر نکند.

به دلیل فرار و اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی، مهارت‌های شما تقویت نمی‌شود و یا حتی برخی مهارت‌ها را اصلا یاد نمی‌گیرید. همچنین خیلی فرصت‌های عالی برای رشد، همکاری و پیشرفت را ازدست می‌دهید و نمی‌توانید از انرژی و کمک دیگران نهایت استفاده را برای زندگی خود ببرید.

پیشنهاد مبکنم این مقاله را هم از دست ندهید: ارتباط چیست؟ چطور ارتباط خوبی داشته باشیم؟

شخص کمرو کیست؟

کم رویی یک پدیده و مقوله بین المللی است.
روان شناسان در تعریفش چنین میگویند:
«فردی کم رو است که فاقد جرأت است.» یا به عبارتی دیگر؛ کسی که تحت تأثیر فلج روانی قرار گرفته است.

اما…

علل، نکات، راههای پیشگیری و مقابله با کم رویی و کم حرفی

 

علل کمرویی چیست؟

شخص کمرو یا خودش برای خودش ارزشی قائل نیست؛ یا تصوّر می کند که دیگران برای او ارزشی قائل نیستند.

هیچ کس دوست ندارد مورد تمسخر دیگران قرار بگیرد و ترس از این که چنین وضعی پیش بیاید؛ شجاع ترین افراد را هم دچار کم رویی می کند.

ولی باید گفت که افراد کم رو، فاقد ارزش نمی باشند؛ چنین افرادی نه مضحک و مسخره هستند و نه دست و پا چلفتی و پخمه، اینطور افراد فقط در افکار اشتباه خودشان تصور می کنند که چنین هستند و تا موقعی که این فکر غلط و بی پایه در مغز و نهادشان نقش بسته است و آن را از سرِخود بیرون نکنند و اصلاح نشوند؛ نخواهند توانست از این ضعف و زبونی نجات پیدا کنند.

نکته مهم در مبحث کمرویی

بنابراین فرد کم رو باید در درجه ی اول، دقیقاً خود را مورد آزمایش و بررسی قرار دهد و قضاوت های غلط و نادرستی را که منشاء ناراحتی اش می باشد پیدا و کشف کند.

انجام چنین تحلیلی، همیشه ساده و آسان نیست. مطالبی که در پُستهای بعدی مطرح می شوند؛ خواننده را در چنین بررسی، تجربه و تحلیلی کمک خواهد کرد. در این جا به خلاصه ای از عقاید و نظرات غلطی که عادی ترین علل کم رویی است اشاره می شود.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *